:://Jak odnowić stary stolik farbami kredowymi Ambiente Chalky Colors Renesans

Jak odnowić stary stolik farbami kredowymi Ambiente Chalky Colors Renesans

2018-08-15T21:01:03+00:00 1 Czerwiec 2016 |Categories: Tutoriale|0 Comments

Cierpliwie czekał na swoją kolej. Zdobyty gdzieś na targu staroci, doczekał się swojego drugiego życia. Dziś dumnie lśni w słońcu pośród magnolii, azalii i hortensji w moim ogrodzie.

Ocena stanu stolika

Nim zabrałam się za odnowę stolika starałam się ocenić ewentualne uszkodzenia. Warto zrobić to na początku pracy, by uniknąć później nieoczekiwanych niespodzianek. Stare meble są zawsze wielką niewiadomą. Nigdy nie wiadomo, jakim środkiem były wcześniej malowane. Nie zawsze też widać plamy, które z pozoru nie widoczne, mogą pojawić się na świeżo pomalowanej powierzchni.
Mój stolik, jak widać, miał dość mocno porysowany blat. Znajdowało się też na nim sporo obręczy po gorących kubkach. Zapewne sporo kawy przy nim wypito. Lakier w niektórych miejscach był nieco uszkodzony. Drewno było zdrowe bez jakichkolwiek mieszkańców, czy ubytków.

Przygotowanie podłoża

Zwykle tego typu powierzchnie czyściłam niemal do surowego drewna. Dobry środek chemiczny, szlifierka czy opalarka to dla mnie zawsze nieodzowne połączenie. Tym razem jednak postanowiłam wypróbować podkład blokujący Renesans, dlatego oszczędziłam sobie żmudnej pracy.

Delikatnie przeszlifowałam blat. Przeszlifowany blat i nogi stołu przemalowałam dwoma warstwami podkładu blokującego Renesans – Chalky Ambiente Primers – Impregnat blocker.

Aby zwiększyć dodatkowo przyczepność farby pomalowałam balt jedną warstwą podkładu związującego Renesans – Adhesion Primer Ambiente Chalky. Jest to jeden z nielicznych podkałdów na rynku tak odporny na zarysowania. Dlatego dla zwięszenia użyteczności stolika zdecydowałam się go również użyć.

Dobór kolorów i ozdobnych motywów

Kolorystyka farb kredowych Ambiente Chalky Color Renesans to póki co 28 pastelowych kolorów. Chciałam wykorzystać ich jak najwięcej, dlatego ważny był dla mnie wybór odpowiednich szablonów, tak by zarówno motywy, jak i kolorystyka tworzyła ładną kompozycję.

Na kolor całości wybrałam, jeden z moich ulubionych kolorów – PARIS (Nr 5). Blat i nogi stołu pomalowałam dwoma warstwami farby. Pomiędzy warstwami, przetarłam ją delikatnym papierem ściernym. Kolor farby nabiera wówczas różnych odcieni. Dodaje mu to szczególnego uroku.

Tłem dekoracyjnego motywu jest kratka namalowana farbą Ambiente Chalky Color Renesans kolor MILANO (Nr 4).

Na pierwszym planie znajduje się gałązka magnolii i jaskółki, które tworzą zgrabną kompozycję. Do namalowania gałązki magnolii zostały użyte kolory – CAFFE LATTE (Nr 20), RINASCIMENTO (12), natomiast kwiaty magnolii namalowane są kolorem – MILK (1), MORENA (Nr 24)

Woskowanie kremowymi woskami Ambiente

Na koniec pracy pojawił się dylemat. Co wybrać. Sprawdzony lakier czy nowy, kremowy wosk Renesansu – Ambiente Wax Crem. Moje dotychczasowe doświadczenia z woskami innych marek nie dawały żadnej gwarancji na uzyskanie mocnej i trwałej powłoki odpornej zarówno na zarysowania, jak i odparzenia po gorących kubkach. Zdecydowała jednak ciekawość. Wybrałam wosk. Utworzona woskowa powłoka została wycieniowana tak, by w sposób naturalny przenikały się dwa odcienie kremowego wosku. Brzegi stołu zostały zabezpieczone dużą ilością białego wosku. Środek natomiast woskiem bezbarwnym. Biały wosk podkreślił uzyskaną na brzegach stołu fakturę imitującą strukturę drewna.

Czas na kawę!

Po odczekaniu czasu niezbędnego na utwardzenie się wosku, przyszedł czas na pierwszą kawę w ogrodzie. Jak na razie śladów po gorących filiżankach nie widać. Stolik na co dzień stoi na tarasie. Wprawdzie pod zadaszeniem, ale noce chłodne i wilgotne, a ze stolikiem póki co nic się nie dzieje. I oby tak pozostało!

A Ty odnowiałaś już swój pierwszy, stary mebel? Podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu. Jestem strasznie ciekawa, jak Ci poszło.

Serdecznie pozdrawiam

Ilona

LISTA PRODUKTÓW WYKORZYSTANYCH W PROJEKCIE

OSTATNIE POSTY

Leave A Comment