:://Jakie są farby kredowe Ambiente Chalky Colors Renesans

Jakie są farby kredowe Ambiente Chalky Colors Renesans

2018-08-15T21:05:28+00:00 22 Kwiecień 2016 |Categories: Opinie|0 Comments

Mój pierwszy raz z … Ambiente Chalky Colors by Renesans

Farby o kredowym wykończeniu przeżywają na polskim rynku od lat swój prawdziwy renesans. Wielość producentów marek, z których każdy zapewnia, że jego produkt jest najlepszy, przyprawia o zawrót głowy. Działając w branży dekoratorskiej i zdobniczej ponad 14 lat, testując wiele tego typu produktów różnych firm, mnie samej często jest trudno dokonać wyboru. Co ma więc powiedzieć osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z tego typu farbami?
Przestałam szukać idealnych farb „kredowych”. Dlaczego? Bo takich nie ma! Zaczęłam więc szukać farb idealnych dla mnie!

Los chciał, że zupełnie przypadkiem wpadły mi w ręce farby Ambiente Chalky Colors, nad którymi właśnie pracował polski producent artykułów plastycznych marki Renesans.

Z pewną dozą nieśmiałości  sięgnęłam, więc po nowe, jeszcze cieplutkie kolory, wypuszczone prosto z linii produkcyjnej. Byłam mile zaskoczona, a o moich wrażeniach przeczytacie w tym wpisie.

Krycie

Ideą farb o kredowym wykończeniu jest łatwa i szybka praca przy której, nałożenie nawet jednej warstwy zapewnia pełne krycie. Jest to jednak trochę mit, gdyż wszystko zależy od dekorowanej powierzchni (drewno, mdf, szkło, plastik, styropian, tkanina). Czasem więc, w przypadku wielu farb, konieczna jest nie jedna lecz dwie, bądź nawet 3 warstwy. Wszystko zależy od naszych własnych oczekiwań, pomysłów i efektów, które chcemy uzyskać.
W przypadku farb Ambiente Chalky Colors jest podobnie. Często zupełnie wystarczy nałożenie jednej warstwy by idealnie pokryć dekorowaną powierzchnię (drewno, mdf, tkanina, karton). Silna pigmentacja kolorów, które testowałam, pozwala na osiągnięcie pożądanego efektu. W przypadku trudniejszych, często śliskich powierzchni, mogą być konieczne dwie warstwy. Tu jednak spotkała mnie miła niespodzianka. W linii produktowej znajduje się bowiem specjalny podkład wiążący, który fantastycznie zwiększa przyczepność farb, o czym szczegółowo również niebawem napiszę. Jest on odporny zarówno na wodę, jak i na zarysowania. Dzięki niemu nie będzie konieczności nakładania podwójnych warstw farby na szkło, plastik czy ocynk.

Farby kredowe Renesans - krycie

Krycie farb kredowych Ambiente Chalky Colors Renesans

Przyczepność

Pomalujesz, tupniesz… i nie spadnie! To pewne. Farby Ambiente Chalky Colors mają doskonałą przyczepność. Jest to wielki atut tych farb. Co to właściwie oznacza? Zdarza się, że farby po wyschnięciu zaczynają się łuszczyć, kruszyć i odpadać. O ile w przypadku postarzania mebli, można uznać to za dodatkowy efekt dekoracyjny, o tyle w przypadku innych stylizacji może się to okazać dość kłopotliwe. W swojej pracy, podczas dekorowania przedmiotów użytkowych, bardzo często wykorzystuję kreatywną, „krepową” taśmę klejącą. Taśma ta doskonale trzyma, a bardzo silny klej, pozwala na wielokrotne użycie. Niestety, w przypadku korzystania z innych farb, musiałam z niej zrezygnować. Często bowiem farba odchodziła wraz z taśmą. I tu farby Ambiente Chalky Colors okazały się moim faworytem. Odwrotnie, to klej zostawał na farbie. Musiałam go delikatnie zeszlifować!
W malowaniu trudnych powierzchni, jak szkło, ocynk, plastik, pomogą nam wspomniane już wyże podkłady.

Dla mnie 5+ za doskonałą przyczepność farb!!!

Przyczepność farb kredowych Ambiente Chalky Colors

Czas schnięcia

Hmmm… no i tu był zawsze pies pogrzebany! Wiele farb z efektem kredowym niemal błyskawicznie wysycha. Latem – prawie pod pędzlem. Zdarzało się, że drugiego końca blatu nie zdążyłam dobrze pomalować, a pierwszy był już suchy. Jeśli tylko o taki efekt by mi chodziło, bałabym zachwycona. Jednak lubię bawić się kolorami, nakładać je na siebie, cieniować, tworzyć różnego rodzaju przejścia na mokrej farbie. Uzyskuje się wówczas naprawdę cudowne i niepowtarzalne efekty. By móc tak pracować z farbą, nie może ona zbyt szybko wysychać. Dlatego i tu farby Ambiente Chalky Colors okazały się dla mnie wybawieniem. Wysychają szybko, choć nieco dłużej niż większość innych farb, dzięki czemu mogę się nimi „bawić” dowoli i tworzyć własne, wielobarwne tonacje kolorystyczne.

Ponadto zbyt szybkie tempo wysychania innych farb, jak dla mnie, jest dużą rozrzutnością. Wyschnięta farba na ściankach pojemnika i pędzlach stanowi jednak duży „odpad”. Nieustanie też trzeba wymywać pędzel z zaschniętej farby, by móc dalej swobodnie malować.

Czas schnięcia farb kredowych Ambiente Chalky Colors Renesans

Konsystencja

Wiele farb o właściwościach kredowych, na pierwszy rzut oka, ma dość płynną konsystencję i ulega rozwarstwianiu. Cały pigment osiada na spodzie. Jest to ich naturalna cecha. Należy więc pamiętać, aby przed użyciem dokładnie i starannie je wymieszać. Dopiero wówczas uzyskują gęstą i jednolitą konsystencję.

W przypadku farby Ambiente Chalky Colors nie jest inaczej. Powiedziałabym nawet, że w przypadku farb marki Renesans rozwarstwianie jest dość specyficzne i nieco większe. Nie oznacza to oczywiście, że farba jest wadliwa. Bardzo silnie skoncentrowany pigment osiada na spodzie, dlatego wymaga wstrząśnięcia i bardzo starannego wymieszania. Rozwarstwianie to, w żaden sposób nie wpływa na jakość, czy wadliwość farb. Farba Ambiente Chalky Colors, po odpowiednim wymieszaniu, uzyskuje jednolitą, gęstą konsystencję. Ma też dużo większy „poślizg”, niż niektóre konkurencyjne farby, przez co nakłada się ją dużo łatwiej. Konsystencja farby, po wymieszaniu, pozwala nie tylko uzyskać jednolitą, gładką fakturę na powierzchni dekorowanego przedmiotu, ale też dzięki odpowiedniej pracy z pędzlem, pozwala uzyskać strukturę imitującą drewno. Jest to dla mnie dużym walorem, gdyż oprócz zabawy kolorem, uwielbiam „bawić się” strukturą.

Aktualizacja

Z uwagi na prośbę ze strony klientów producent dopracował formułę tak, by farba nie straciła swoich właściwości, a jednocześnie mniej się rozwarstwiała. Dziś to bardzo kremowa konsystencja, która nie wymaga już ciągłego mieszania tak jak w przypadku innych farb kredowych! Jest to jej dodatkowym walorem.

Konsystencja farb kredowych Ambiente Chalky Colors Renesans

Wydajność

Wydajność farb Ambiente Chalky Colors jest rzeczywiście duża. Producent podaje, że 250 ml, w zależności od ilości położonych warstw wystarczy na pokrycie powierzchni od 8 do 13 m2. Jeśli więc faktura naszych mebli ma być gładka, bez jakichkolwiek „drewnianej” struktury, farba zdecydowanie umożliwi nam pomalowanie większej powierzchni. Wypracowanie odpowiedniej struktury zużyje nam jej już nieco więcej. Wpływ też na jej zużycie będą miały niewątpliwie narzędzia wykorzystywane do malowania – wałki, pędzle, gąbki oraz nasze własne umiejętności. Warto więc samemu czynić różne notatki w tym zakresie, by określić własną wydajność farb. Może się okazać, że przy sprawnym jej użytkowaniu, jest nawet nieco większa.

Wydajność farb kredowych Ambiente Chalky Colors Renesans

Kolorystyka

Farb z efektem kredowym Ambiente Chalky Colors by Renesans, póki co, obejmują gamę 28 kolorów. Sprzedawane są w plastikowych słoiczkach o pojemności 250 ml. Producent zapewniał mnie, że planuje też wprowadzić na rynek farby w słoiczkach o mniejszej pojemności. Będzie to dla mnie, jaki i pewnie dla wielu z Was, doskonałym rozwiązaniem w przypadku kolorów rzadziej używanych.

Prezentowany poniżej próbnik kolorów jest próbnikiem poglądowym. Musimy pamiętać, że każde urządzenie multimedialne (komputer, smartfon, telefon) może prezentować nieco różne odcienie poszczególnych barw. Również kolorystyka farb w słoiczku, z uwagi na właściwości farby (naturalne rozwarstwianie), nie oddaje nam do końca rzeczywistego koloru.

Paleta kolorów farb kredowych Ambiente Chalky Colors Renesans

Warto więc przed ich użyciem wykonać sobie własny próbnik z „żywych” farb. Zauważycie, już w trakcie mieszania, że początkowo intensywny kolor zaczyna zmieniać swoją barwę. Robi się matowy. Kolorystykę farb zobaczycie zatem i docenicie dopiero po całkowitym ich wyschnięciu.

Kolorystyka farb kredowych Ambiente Chalky Colors Renesans

Produkty uzupełniające

Dużym walorem całej linii Ambiente Chalky Colors są produkty uzupełniające.
Niewątpliwie należą do nich produkty, które w przypadku innych marek, są rzadziej spotykane:

IMPREGNAT-BLOCKER, który zapobiega przebarwieniom, odcina „stare życie” dekorowanego przedmiotu od nowego.

PRIMERS – PODKŁAD ZWIĄZUJĄCY , który w przypadku powierzchni śliskich, takich jak laminat, istniejąca warstwa farby, szkło lub cynk wzmacnia przyczepność farb na tych powierzchniach.

WOSKI KREMOWE na bazie wody, zabezpieczające dekorowaną powierzchnię przed wilgocią i zarysowaniami. Występuje w pięciu kolorach:
– bezbarwny,
– biały,
– bursztynowy,
– czerwony
– czarny

WERNIKSY (LAKIERY) i cała gama produktów marki RENESANS

Myślę, że na początek to chyba wszystko. Nie chcę Was zanudzać, już i tak przydługim wpisem. Nie da się zresztą napisać od razu o wszystkim.

Dlatego zapraszam Was na kolejne spotkanie na blogu. Będę Wam, już na konkretnych przykładach, szczegółowo opisywał moją przygodę z Ambiente Chalky Colors by Renesans.

A Ty jakich farb kredowych używasz? Napisz mi koniecznie co jest dla Ciebie ważne i czym kierujesz się przy wyborze Twojej ulubionje farby kredowej. Jestem ciekawa Twojej opini :)!

Pozdrawiam serdecznie

Ilona

OSTATNIE POSTY

Leave A Comment